Artykuł

09 grudzień 2016

Pokaz Kroniki Galla Anonima - Warszawa, 17 grudnia 2016 r.

Kategoria: Wykłady, Wystawy, Spotkania, Źródła , Aktualności, Średniowiecze

17 grudnia 2016 r. w Pałacu Rzeczypospolitej (Pl. Krasińskich 3/5) w ramach cyklu Pierwsze/Najstarsze odbędzie się pokaz „Kroniki polskiej” Galla Anonima. Rękopis dzieła, na co dzień zamknięty w skarbcu Biblioteki Narodowej, będzie można oglądać tylko przez jeden dzień – podobnie jak barokowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej.

 

Gall Anonim jest uznawany za autora pierwszej kroniki poświęconej dziejom Polski. Swoje dzieło przygotował najprawdopodobniej za panowania Bolesława Krzywoustego, w XII wieku. Wiemy o nim tylko tyle, ile sam o sobie napisał – pochodzenie kronikarza nadal stanowi dla badaczy zagadkę, a nawet przedmiot burzliwych sporów. 

 

W Bibliotece Narodowej przechowywany jest najstarszy, pochodzący z XIV wieku odpis „Kroniki polskiej”, nazywany Kodeksem zamojskim – ten sam, z którego Jan Długosz korzystał przy pisaniu swoich „Roczników”. Podczas pokazu zobaczyć będzie można również Kodeks heilsberski, na którym pozostawiono zapiskę „Gallus hanc historiam scripsit” („Gall napisał tę historię”), będącą jednym z niewielu tropów dotyczących pochodzenia kronikarza. 

 

Pokazowi towarzyszyć będą dwa wykłady:

 

15.00 - Dr hab. Paweł Żmudzki, Historia interpretowania „Kroniki polskiej” Galla Anonima: od Wincentego Kadłubka po czasy współczesne

 

16.30  - Prof. dr hab. Tomasz Jasiński, Nie taki zwykły kronikarz, czyli Gall Anonim jako poeta i mistrz prozy

 

Jednocześnie Biblioteka Narodowa zaprasza do rejestracji na bezpłatne oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem (rejestracja online na stronie Biblioteki Narodowej). Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu (11.00–19.00) 

 

Pokaz „Kroniki polskiej” Galla Anonima:

Pałac Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5), 17 grudnia 2016, godz. 11.00–19.00

 

Wstęp wolny

 

 

Źródło: Biblioteka Narodowa

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016