Artykuł

06 grudzień 2016

„Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków” - debata w Muzeum Historii Polski, Warszawa, 12 grudnia 2016 r.

Kategoria: Spotkania, Debaty, Aktualności, Historia i pamięć

12 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski (ul. Mokotowska 33/35, Warszawa) odbędzie się debata: „Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków”. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Historii Polski oraz Narodowe Centrum Kultury

 

To już druga debata odbywająca się w ramach cyklu spotkań dotyczących świadomości historycznej Polaków w oparciu o najnowsze badania opinii społecznej przeprowadzone w ramach programu badawczego NCK wraz z TNS Polska.

W porównaniu z poprzednimi badaniami (z 2003 r.) Polacy rzadziej mają poczucie, że są w historii Polski takie postaci i wydarzenia, które mogłyby stanowić powód do wstydu. Za to coraz chętniej mówią o powodach do dumy. Polacy mają poczucie, że zagranicą możemy czuć się dumni z powodu naszej pracowitości, gościnności, polskiej kuchni. Nieco mniej liczna grupa odczuwa dumę z narodowej przeszłości, przyrody i krajobrazu oraz osiągnięć naukowców, ludzi kultury i sportowców.

Ważne i godne szacunku cechy Polaków to patriotyzm, przywiązanie do ojczyzny, umiłowanie wolności. Co piąty badany był zdania, że jako naród powinniśmy być również dumni z naszej religijności i przywiązania do Kościoła katolickiego. Najczęściej wymienianym powodem do wstydu jest pijaństwo.

 

W dyskusji wezmą udział: dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, prowadzi cykl „Warszawa dwóch Powstań” w Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski - ekonomista, historyk, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz prof. dr hab. Paweł Śpiewak – socjolog, historyk idei, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Stanisławski – historyk, sekretarz redakcji Plusa Minusa - weekendowego dodatku „Rzeczpospolitej”.

 

Wstęp wolny.

 

Poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., godz. 18:00 

Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, Warszawa (sala konferencyjna, V piętro)

 

Organizatorzy proszą o potwierdzenie  obecności w terminie do 8 grudnia (e-mail: rsvp@nck.pl lub telefonicznie: 22 21 00 179).

 

 

Źródło: Muzeum Historii Polski

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016